Популярни митове и заблуди

Статии - от С до Х

  • Скалпиране

    Въпреки всеобщото мнение, скалпирането никога не било индиански военен обичай, както и скалповете не са били военен трофей за индианците. Преди пристигането на европейските заселници, този ритуал е извършван само по изключение в Северна и Южна Америка, предимно като част от религиозни обреди. На тази ужасяваща практика, коренните жители на америките се научават през 17-ти век от холандските заселници в околностите на днешен Ню Йорк. През 18-ти век, англичаните насърчавали своите индиански съюзници да нападат френските селища или пък преднамерено разпалвали междуплеменни войни. Всеки взет скалп в тези конфликти бил заплащан в точно определена твърда цена, най-често под формата на алкохол.

  • Спанак - съдържание на желязо

    Спанакът съдържа най-много желязо?Най-богатият на желязо зеленчук ли е спанака?

    Всъщност, мита че е най-богатият на желязо зеленчук възниква още през 1870 година, когато при объркан опит от учен, спанака излиза с 10 пъти повече съдържание на желязо, отколкото съдържа в действителност, а именно 2.71 мг в 100 гр листна маса. Това наистина са забележително високи нива и наред с други листни зеленчуци заема челни позиции по този показател. Въпреки това, спанакът съдържа вещества, потискащи абсорбцията на желязо, включително високи нива на оксалат, който при свързване със желязото в спанака образува железен оксалат, превръщайки го по този начин в неизползваемо от организма.

  • Спартанският цар Леонид

    Статуя на цар ЛеонидОтбранявал е прохода Термопили само с 300 войни срещу персийската армия!?

    Легендарният спартански цар не е защитавал прохода Термопили само с 300 войни в прочутата битка с персите през 480 г.пр.хр. В този бой най-вероятно са взели участие между 7 и 12 хиляди спартански войни и съюзници, включително такива от Теспия и Фокея, опожарени от персийците, и дори, противно на традициите, помощни отряди от роби (илоти). Битката срещу многократно превъзхождащите ги по численост елитни части на Ксеркс, така наречените "безсмъртни" продължава няколко дни, като загиват около 20 хиляди персийци, в това число и двамата братя на Ксеркс. Въпреки поражението, проявената храброст на "спартанците" има стойността на стратегическа победа. През времето, в което успяват да задържат напора на персийците към вътрешността на страната, Атина успява да се евакуира, ключов фактор за крайната победа на гърците в тази война.

  • Спортът помага да пребориш настинката

    Потенето като знак за недобро физическо състояниеБитува мнението, че един от най-ефикасните методи да пребориш настинките е чрез спорт.

    Физическите натоварвания са особенно непрепоръчителни за хора с висока температура или при положение, че това, което смятаме за просто настинка се окаже инфекциозно заболяване. В такива случаи може сериозно да навредим на сърцето си и дори да си причиним инфаркт..

  • Сомнамбул - събуждане

    Сомнамбул не бива да се будиСтрадащите от сомнамбулизъм (ноктамбулизъм или ходене на сън) не бива да бъдат будени?

    Първо трябва да се отбележи, че асоциацията, която често правим, когато си представяме сомнамбулизъм, а именно за човек ходещ със затворени очи и изпънати напред ръце, не е вярна. Страдащите от това сънно разстройство се движат с отворени очи, което им позволява да се ориентират в заобикалящата ги обстановка. Често извършват дейности и ходят на места, обичайни и за будното им състояние, като това обаче не е задължително. При изваждането на хора от такова състояние трябва да се подходи внимателно, поради факта, че понякога могат да бъдат опасни, както за тях самите, така и за околните.

  • Сърцето - Наранявания

    Нараняванията в областа на сърцето почти винаги са смъртоносни?Нараняванията в областта на сърцето винаги са фатални!?

    Със сигурност може да се счита за заблуждение, впечатлението останало у много хора и убедително подсилвано от много криминални филми и романи, че всяко едно нараняване на сърцето води до смърт, и че даже и най-незначителни обождания в сърдечната област могат да бъдат смъртоносни. Всъщност, много хора са останали живи и след сериозни наранявания на сърцето, дори при проникване на куршум в него и тежки сърдечни операции налагащи подмяна на повредена клапа. За изход с фатален край може да се говори в случаите, когато раната засегне някой кръвоносен съд на перикарда, в резултат на което кръвта изтича в торбичката, където сърцето пулсира, притиска го и му пречи да функционира т.е. се получава така наречената тампонада. Летален край може да последва и след увреждане на сърдечните нерви, осигуряващи неговата правилна и синхронна дейност, или при засягане на един от двата коронарни съда, снабдяващи с кръв сърдечния мускул.

  • Телефона - изобретател

    Александър БелКой всъщност изобретява телефона?

    На въпроса, кои е изобретил телефона, повечето запитани биха отговорили - Александър Бел. Всъщност петнадест години преди Бел да патентова своята версия на телефон (1876 година), немският изобретател Йохан Филип Райс демонстрира прототип (остава непатентован), по-късно наречен "Телефонът на Райс". За разлика от усъвършенстваната версия на Бел, тази на Райс е можело да пренася успешно основно музикални тонове, докато човешките гласове са се чували неясно. Това, кой трябва да бъде считан за изобретателя на този телекомуникационен уред си остава спорен и продължава да предизвиква полемики и в наши дни.

  • Херпесът не е заразен

    Това съвсем не е така. Заболяването се предава по въздушно-какпков път, при физичски контакт с болен, включително и по полов път, както и от майка към бебе при раждане.