Преобладаващото мнение за отровните змии, е че те са изключително агресивни към хората, макар че за срещите на човека с тях в пълна степен важи максимата "Не стъпвай на змията за да не те ухапе". Всъщност, те съвсем умишлено избягват контакт с хората и при спазване на определена дистанция от тях никога не биха нападнали човек. В случай на ухапване отровната змия изпуска отрова в раната приблизително само в половината случаи (зависи от вида на змията), а при незабавна медицинска помощ, то рядко е смъртоносно.
Често използван израз у нас е "Препича се като змия на слънце", въпреки че змиите, както и между впрочем, всички останали влечуги не притежават особено голяма поносимост към преките слънчеви лъчи и избягват да остават за дълго изложени на слънце.
Паяците открай време са считани за много опасни, като често нашите предци са ги смятали за по-голяма заплаха дори от змиите и скорпионите, а в някои случаи и за причинител на непознати дотогава на медицината заболявания. Типичен пример за това е появата на странна болест през 16ти век. в Италия. Най-честите проявления били неконтролируеми смях и плач и дори припадъци и гърчове. За виновник е обявена, неотровната и принципно безвредна тарантула, а лечението било танцуване до пълно изтощение под звуците на неудържима музика. Така се заражда известния танц "Тарантела".
Що се отнася до отровните паяци, най-често си ги представяме като големи, мъхести и обагрени в тъмни краски, докато всъщност един от най-отровните видове, а именно "Lathrodectus Mactans" изглежда дребен, недоразвит и достига размери от едва 15мм. Среща се почти в цял свят като е известен под много имена, но най-познат е под името, което се използва за него в англоезичните държави - "black widow" т.е. черна вдовица. Ухапването на черната вдовица е придружено от последвали непоносими болки в различни части на тялото, като лечението може да отнеме до 3 седмици, а пълното възстановяване до 3 месеца.
Макар и съвременната египтология вече да опроверга това, все още, когато става въпрос за построяването на пирамидите, в съзнанието на много хора изниква една, едва ли не трагична картина, как гробниците на египетските фараони са строени от безжалостно експлоатирани роби, изпълнени със своеобразно безразличие и пасивна съпротива. Последните изследвания в тази област позволят със сигурност да се твърди, че това не е било така и строителите на древните конструкции са били преди всичко работници с относителна свобода на самоуправление. Най-вероятно фараонът е сключвал с тях някакъв "колективен договор", съгласно който те са освобождавани от данъци и задължителни повинности към царската армия. Снабдяването им с храна е ставало предварително и както изглежда в достатъчно количество. Въпреки, че тези привилегии са били минимални и изглежда с нищо не са пречили на експлоатирането на работниците, те все пак безспорно допринасят за едни сравнително бързи темпове на строителство и относително висока производителност на труда.
"Щом се поти много, значи има много излишни мазнини"
Такова мнение битува сред повечето хора. Това не е напълно погрешно, но все пак определящият фактор за количеството отделена от тялото пот е степента на физическо натоварване. Освен това, чрез процеса на потене се изкарват вредните токсини от органима, т.е. редовното физическо натоварване води до повече отделена пот, което пък е равнозначно на по-добро физическо състояние.
Пухкавите деца са по-здрави от слабите!?
Традиционна за българската култура и народо-психология заблуда е, че пухкавите деца се разболяват по-малко. В наши дни вече все повечето хора осъзнават, че такъв начин на мислене може да доведе единствено до точно обратния ефект. Тоест, появата на наднормено тегло и нездравословен начин на живот в детска и не само възраст може да предизвикат развитие на сериозни здравословни проблеми, като сърдечносъдови и хронични заболявания.