Алберт Айнщайн се проваля по математика в училище
Първоизточник на този слух, вдъхнал надежда на множество, слаби по математика ученици е статия от 1935 година в списанието за странни и необичайни неща - "Ripley's Believe", еквивалент на днешните клюкарски таблоиди. Това, което със сигурност е истина, е че Алберт Айнщайн проявява гениалните си заложби, още от ранна детска възраст, както в математиката, така и в други науки.
Погрешно е да бъдат смятани за върховните хищници на океана, които нямат никакви естествени врагове там
Значително превишаващите по-размери, дори и най-едрите представители на акулите, косатките, с лекота могат да ги превърнат в жертва, а в двубоя между акулата и делфина в повечето случаи побеждава делфинът. Той удря с твърдата си "човка" акулата по корема, където се намират чувствителните и слабо защитени вътрешности, като по този начин я зашеметява. Акулите нямат хрилни капачета и затова, ако не се движат за да промиват хрилете си умират от задушаване.
Също така, често се преувеличава и представата за опасността от акулите. С изключение на "голямата бяла", "тигровата" и "бичата", повечето останали видове са сравнително рядко агресивни към човека. Годишно по света се регистрират средно по 50 инцидента с нападения над хора (около половината с фатален край), докато за същия период, смъртните случаи в следствие на ужилване от пчели и оси са с пъти в повече. Въпреки това, пчелата не се обвинявва и не се обявява за убиец. Друго разпространено заблуждение за акулите е, че те не виждат добре и се ориентирата почти изцяло с обонянието си. Оказва се, че имат отлично зрение
(включително и силно развито нощното зрение), в пъти по-силно от това при човека.
Ако предполагате, че са живели някъде по поречието на Амазонка, то със сигурност грешите!
Амазонките са любими героини на романи, на древни и средновековни пътеписи, времена, когато съществуването им се е приемало за нещо съвсем реално. Информация за тях откриваме още при Омир, в Псевдокалистеновия роман, при Плутарх, както и в почти всички Александриади, разказващи за походите на Александър Велики. Представата, която придобиваме за тях от тези източници е за храбри жени войни, ненавиждащи мъжете и убивали новородените си синове, доколкото такива се раждали от връзките им с мъже по границата на тяхната империя. Според съвременната историческа наука амазонките са живяли някъде в района на Каспийско или Черно море и оттам са тръгвали на походи.
Архимед подпалва дървените кораби на римската флота обсадила Сиракуза с грамадна двойно изпъкнала леща или с вдлъбнато огледало?
Това, което прави този мит неверен е, че през 215-212 г. пр.хр., когато според историческите източници тази обсада се осъществява, не е имало технически средства за производството на такива оптически уреди. И все пак, твърде много древни автори споменават това събитие (подпалване на римската флота от разстояние), за да бъде то чисто и просто една измислица. Експеримент осъществен през 1973 г. доказва, че подобен начин на водене на бой би бил осъществим дори и в древността. При него, с помощта на бронзови щитове и огледала - 1.5 на 1 метър, умишлено повредени частично, успяват да отразят слънчева светлина достатъчна за да подпали дървен макет на кораб (за около 2 минути), разположен на разстояние от 40м., на каквото и дистанция се предполага, че е била разположена римската флота спрямо крепостните стени на Сиракуза.
Пропадане при евентуално скъсване на въжетата на асансьора
Въжетата на асансьора се скъсват и той пропада с бясна скорост към шахтата. Това е заблуда инспирирана най-вече от киното, като без проблеми попада в категорията - художествена измислица. Истината е, че да се случи подобно свободно пропадане е твърде малко вероятно. Дори старите асансьорите в България са снабдени с поне четери оперативни кабела (които всъщност са доста здрави), вградена и резервна спирачни системи, които биха се активирали при по-бързо спускане на асансьора.
Погрешно е да се твърди, че това находчиво и почти гениално от гледна точка на аеродинамиката оръжие е измислено от аборигените - коренното население на Австралия. Оказва се, че бумеранг е използван още в древността на много и различни места по света. Останки, наподобяващи по форма бумеранга са намирани например в Египет, както и по поречията на Тигър и Ефрат. През 1962, при радио-карбонов анализ на дъбови предмети с напълно "класическа форма" на бумеранг се оказва, че тези находки датират още от преди 2250-2420 години.
Друга широко разпространена заблуда е, че основното преимущество на бумеранга е неговото връщане при ловеца, който само удобно подлага длан и дървеният сърп с въртеливи движения се намества в нея. Всъщност, за да бъде уловен при връщане трябва да бъде заметнат под точно определен ъгъл, като това би било по-постижимо при употребата му за спорт, отколкото при лов. Истинското преимущество на бумеранга е от една страна далечният му полет - до 200 метра, а от друга, това че животното бива улучвано от неочакванта страна, докато вниманието му е привлечено от ловеца.
Това твърдение е толкова невярно, колкото и нелепо звучи
Първото което трябва да се спомене тук, макар и да звучи клиширано е, че красотата е субективно понятие. Настрани от това, не е нужно да си обиколил света за да си наясно, че красиви жени има по цял свят. На фона на националности многократно надвишаващи българите по-численост, не е необходимо и да си математик за да ти стане ясно, че това определение няма как да е вярно.
Заблудата за България като предпочитана туристическа дестинация
Неоспорим факт е, че България е страна с богато културно-историческо наследство, което обаче не я прави задължително и желана туристическа дестинация. У нас в туристическата сфера съществува несъответствие в съотношението на инфраструктурата и обслужването спрямо нивото на цените, за което е показатален и факта, че вече все повече българи предпочиват да планират почивките си в съседните Гърция и Турция, отколкото в нашите курорти.