Откъде идва името им. Със сигурност не и от канарчетата
Канарските острови не получават името си благодарение на канарчетата, както мнозина смятат, въпреки че те наистина се срещат там и дори биват докарвани в големи количества след присъединяването на островната група към Испания през 1495 година. В древността Канарите са наричани "Щастливите острови", най-вероятно поради благоприятния климат там. Сегашното си име островите дължат на една морска експедиция на нумидийския цар Юбай II (Нумидия е древна страна на територията на днешен Алжир) в началото на 1 в.пр.хр. На един от островите той попада на множество диви, зли и много едри кучета. Царят нарича острова "Канария", тоест "Кучешки остров" (canis - куче на латински), а една глутница от тези кучета отнася в своята страна, за да ги използва за хващане на избягали роби. През 13ти и 14ти век, арабите и испанците налагат това наименование за целия архипелаг.
Заблудата, че кафето помага за бързо изтрезняване
Една от най-широко разпространените заблуди. Алкохола се усвоява бавно от организма и все още не е известно да същестствува ефективен метод за неутрализиране на действието му, така че нито студен душ, нито употреба на кафе биха ви помогнали кой знае колко. Това, за което би добринесло кафето е да останете буден докато ефекта от алкохола премине.
Някои от най-разпространените заблуди за известната египетска царица.
Всеизвестната египетска царица, живяла в периода между 69 и 30 г.пр.хр, според изображенията от тази епоха, изобщо не е била изключителна красавица (образ наложен по-скоро от киното), а сравнително пълна жена с по-скоро безизразно, отколкото красиво лице. Все пак явно е притежавала изключителен чар и магнетизъм, щом като е успяла да спечели, както за своите политически интриги, така и за свои любовници могъщи личности като Юлий Цезар и Марк Антоний.
Също така, тя не е разтваряла перли във вино, защото това не би могло да се случи, поради факта че е необходима киселина за да разяде калиевия карбонат от който са съставени перлите. За прословутата и смърт причинена от ухапване на змия по-гърдите няма солидни доказателства, които биха подкрепили подобни твърдения. Именно поради недостатъчно изчерпателната информация, за точно тази историческа сцена, съществуват толкова много и различни интерпретации.
Един от най-разпространените митове за кобрата е, че тя "танцува" в синхрон с музиката изпълнявана от укротителя. Това разбира се няма как да бъде вярно, поради факта, че кобрата и всички останали змии са глухи. Движенията, които извършва кобрата по време на "укротяването" са чисто и просто защитна реакция към свирката на факира, наподобяваща пръчката с която е била бита, като част от процеса на подготовка за представленията. Основната тънкост на този номер е да бъде подържана определена дистанция от змията. В случай че бъде доближена прекалено много, би нападнала инстинктивно, а при голямо отдалечаване може да избяга.
Също така не е истина и, че тези изпълнения налагат изваждането на отровните и зъби, след каквато интервенция тя би загинала скоропостижно. Освен това, названието "очиларка" и очилата, често неправилно се употрбява като нарицателно за всички кобри. Типичното изображение на главата във формата на очила се среща само при някои подвидове на индийската кобра.
Какъв цвят е опернието на колибрито?
Оперението на почти всички колибри е черно. Илюзията за техните прекрасни цветове се създава благодарение на отразяване и пречупване на светлината. Те не движат крилете си както останалите птици, в неправилни елипси, а описват наклонени осмици с тях, подобно на насекомите. Енергичният размах на крилете им, достигащ до 200 пъти (размаха) за една секунда, създава златисто сияние около тях. Колибрите не се хранят само с нектар (биха загинали от т.нар. белтъчен глад). Те са и отлични ловци на насекоми.
Въпреки че най-малките птици на планетата са големи едва няколко сантиметра, то някои видове, като например patagona gigas могат да достигнат до 21 сантиметра.
Вероятно ви се е случвало, когато сте били малки и сте си кръстосвали очите, някои по-възрастен да ви направи забележка да не го правите с довода, да не стане (останете) кривоглед. Е, такава опасност няма. Може да има много причини за появата на така наречения страбизъм или още кривогледство, но кръстосването на погледа не е сред тях. Страбизъм, т.е. отклонението на едното или двете очи от зрителната им ос може да се прояви в следствие заболяване на нервната система или травма на главата.. при децата, а при възрастните най-често като последствие от инсулт.
Едно от най-разпространените заблуждение относно кучето е, че то скача върху стопанина си като израз на спонтанна радост. В действителност, това е начин "най-добрият приятел на човека" да покаже на своя господар, че признава признава ръководното му място в глутницата, като според кучешките правила за приличие си пъха носа под брадата на висшестоящия. В повечето случаи главата на човека се пада твърде високо за кучето и затова понякога се налага да подскача за да я достигне.
Също така и въртенето на опашката не е за да покаже че се радва, а бърз и ефективен начин то да разпространи своята индивидуална миризма, която жлезите в основата на опашката му отделят. С това свое действие кучето цели да бъде разпознато от своя стопанин, но за "негово съжаление" тази своеобразна визитна картичка остава недоловима от човешкото обоняние, което в сравнение с неговото е твърде несъвършено и приблизително сто хиляди пъти по-слабо.
За крал Луи XIV, познат и като "Кралят Слънце", често се твърди, че е произнесъл пред френския съд крилата фраза "Държавата - Това съм аз". Предположенията са, че това се е случило през 1655 г, когато все още е бил жив всемогъщият кардинал Мазарини, а Луи - 17 годишен крал, все още без реално да управлява държавата. Оказва се, че подобен израз не фигурира, както в съдебните протоколи, така и в какъвто и да друг исторически документ от онова време, който да потвърди, че това е истина. Също така и нищо не потвърждава Людовик XV и неговата фаворитка мадам Помпадюр някога да са произнасяли не по-малко известното "След нас и потоп".
Истина или не, безспорно и двете фрази изразяват добре абсолютизма и неограничена власт на френските монарси от тази епоха.